Please enable JS

HABERLER

GIDA TAKVİYELERİ SADECE ECZANELERDE SATILMALIDIR


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hastalıkları önlemede ya da var olan hastalıklarda tedaviye destek olarak kullanılan gıda takviyelerine olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu gıda takviyelerinin başında ise vitamin-mineral kombinasyonları, bitkisel ekstraktlar, protein tozları, balık yağları vb. ürünler geliyor.

 On bir yıl önce sektöre adım attığımız ilk gün olduğu gibi bugün de bu ürünlerin sağlık profesyonelleri tarafından önerilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de çalışmalarımızı Hekim, Eczacı ve Eczacı Teknisyenleri ile yürütüyoruz. Çünkü gıda takviyeleri her ne kadar ilaç dışı ürünler olarak değerlendiriliyor olsa da bu ürünlerin besleyici ve fizyolojik etkilerinin olduğunu biliyoruz.

Bilinçsizce kullanılan gıda takviyelerinin, varsa kullanılan ilaçlarla etkileşime girebileceğini ve böylece kullanıldığı ilacın emilimini (etkinliğini) arttırıp azaltabileceğini dolayısı ile uygulanan bir tedavinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabileceğini, ya da yan etkilere sebep olup ciddi organ hasarları oluşturabileceğini biliyoruz. Bundan dolayı ister doğal isterse kimyasal olsun her ürünün uygun koşullarda depolanması ve sağlık profesyonelinin önerileri ile kontrollü şekilde kullanılması gerektiğine inanıyoruz.

Oysa bugün ticari hırstan dolayı, içeriği belirsiz ya da etiketi ile uyumlu olmayan, izinsiz olarak üretilen, son kullanım tarihi dolan yada değiştirilen ürünler yanıltıcı reklamlarla onlarca online web sitesi üzerinden satılmaktadır. Üzücü olan ise söz konusu bu satış kanallarının bazılarına ürünlerin eczaneler üzerinden ulaşmasıdır. Bu eczanelerin sayısı çok sınırlı sayıda olsa da Eczacılığın geleceği adına yarattıkları olumsuz etki sayılarından çok daha fazladır.

Eczacıların kârının her geçen gün azaldığına şahit olduğumuz bir dönemde -yine eczacı eli ile-  yeni ve sağlıksız satış kanallarının açılmasına bir anlam veremiyoruz.

Eminiz ki Eczacı Odaları nezdinde gerekli girişimlerde bulunuluyordur ve ilaçta olduğu gibi gıda takviyelerinin de tek satış noktası eczaneler olacaktır.

On bir yıl önce olduğu gibi bugünde ürünlerimizin tek satış noktasının eczaneler olması gerektiğini düşünüyoruz. Eczane dışında kalan tüm satış noktalarında ürünlerimizin satışının engellenmesi konusunda hukuki süreçleri çalıştırmaya devam edeceğimizi tüm iş ortaklarımızın bilgisine sunarız.